Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym, stanowi blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jest główną przyczyna zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych). Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza. Te dramatyczne wskaźniki mogą być niższe, jeśli kobiety podejmą działania profilaktyczne. Podstawowym działaniem, zajmującym 5 minut w miesiącu, jest samobadanie piersi. Działanie proste, a jak ważne w procesie wczesnego wykrywania raka piersi.

Tę umiejętność nabyły uczennice z klas gimnazjalnych i z klas pierwszych ponadgimnazjalnych podczas zajęć z przedstawicielkami firmy Avon, od lat realizującej program „Avon kontra rak piersi”.

 Organizatorzy:

 Iwona Żebrowska – pielęgniarka szkolna

Barbara Złotkowska – pedagog szkolny